Du är här

Prov - resultat

På SVK Gotlands hemsida ansvarar lokalavdelningen för sitt eget innehåll.

Ordinarie Viltspårprov i Anlag- och Öppenklass den 8 maj 2021

Domare: Gunnar Pettersson, Roger Malmqvist och Stefan Hellström

Anlagsklass:
SE29822/2020 Rauköns Lux (KLM)
Ägare: Filip Hägg, förare: Anita Hägg, Stånga
Godkänd

SE26071/2020 Lyckstaborgs Arak (SV)
Ägare/förare: Jonny Lindstedt, Visby
Ej godkänd

SE35076/2020 For The Win Alot of Nova (SV)
Ägare/förare: Roger Malmqvist, Slite
Godkänd

SE39743/2020 Knallapportens Kaffi (KH)
Ägare/förare: Ulrika Hård af Segerstad, Katthammarsvik
Godkänd

SE34207/2020 Lystlunds Svante (KH)
Ägare/förare: Magnus Vallin, Visby
Godkänd. Tilldelas vpr Gotlands Kennelklubbs Jubileumsgåva för Bästa hund på anlagsspår.

SE27570/2018, Hunt Hard Gundogs Atomic Fleia (KH)
Ägare/förare: Ulrika Hård af Segerstad, Katthammarsvik
Godkänd

SE37536/2019 Staveröviken Zz-Top (LAB)
Ägare/förare: Anita Hägg, Stånga
Ej godkänd

Öppenklass:
SE41351/2019 Skrämmens I-Viggo (KLM)
Ägare/förare: Ted Hejdenberg, Visby
2:a pris

SE32264/2018 Vildatyras Catch The Moon (SV)
Äg/Förare: Jonathan Blochmann, Fårösund
2:a pris

 

 
Ordinarie odelat jaktprov den 26 - 27 september 2020
Domare: Roger Malmqvist & Lisa Danielsson
Domarelev: Torulf Johnson (endast fält)
Provledare: Stefan Hellström
Klass Hundens namn Regnr Förare Fält Spår Vatten Apport Totalt Pris
ÖKL Münsterkullens Pentax SE32389/2019  Björn Holgersson, Alingsås 7 10 10 10 170 1
UKL Harmsjöns Qv-Cessna SE20083/2019 Carola Pettersson, Virsbo 6 10 10 9 158 2
ÖKL Vägestorps Idun SE38466/2018  Jörgen Petersson, Alingsås 5 10 10 8 146 2
ÖKL Münstersystrarnas Dime SE20880/2017 Eddie Lindqvist, Lidingö EG          
ÖKL Münsterkullens Pigalle SE44246/2018 Christian Acker, Falköping 5 10 6 8 126 2
ÖKL Ormkullens L`Kieblie SE49837/2017 Helen Walsh, Ösmo            
ÖKL Rauköns Azton SE36812/2015 Göran Larsson, Stånga 6 10 10 10 160 2
ÖKL Cindy vom Pfaffenbuck SE54458/2015 Conny Ullmann, Ösmo 5 EG 10 10    
ÖKL Michrima Gucci SE24493/2018 Per Ekenbäck, Saltsjö-Boo EG          
ÖKL Kungshällans UF Mira SE38454/2016 Helen Walsh, Ösmo EG          
ÖKL Hunt Hard Gundogs Atomic Fleia SE27570/2018 Ulrika Hård af Segerstad, Enskede EG          
ÖKL Jaktfjällans Pondus SE45917/2016 Håkan Åberg, Lärbro 6 8 10 10 154 2
ÖKL Skrämmens E-Linn SE20604/2017 Carl-Johan Josephsson, Torsås            
ÖKL Börnkärrets Leonore SE34428/2016 Håkan Åberg, Lärbro EG          
ÖKL Tvärnypets Maxxa SE25325/2018 Lennart Andersson, Vännäs            
ÖKL Vildatyras Catch the Moon SE32264/2018 Jonathan Blochmann, Fårösund EG          
EKL Jagtgårdens Frans SE16759/2016 Casimir Wrede, Stockholm EG          
EKL Ripudden's Dixi SE54328/2017 Tommy Kans, Stocksund EG          
EKL Ripudden's Baronessa SE16755/2014 Tommy Kans, Stocksund EG          
EKL Ripudden's Axa SE46831/2011 Tommy Kans, Stocksund EG          
EKL Tjuvskyttens Gila SE18034/2017 Nils Linde, Södra Sandby EG          
 
 
 
Ordinarie delat jaktprov den 25 september 2020
Domare: Roger Malmqvist & Lisa Danielsson
Domarelev: Torulf Johnson
Provledare: Stefan Hellström





Klass Hundens namn Regnr Förare Fält Spår Vatten Apport Totalt Pris
UKL Münsterkullens Pentax SE32389/2019  Björn Holgersson, Alingsås EG 10 9      
UKL Harmsjöns Qv-Cessna SE20083/2019 Carola Pettersson, Virsbo EFF 10 10      
ÖKL Vägestorps Idun SE38466/2018  Jörgen Petersson, Alingsås 5 8 10 7 138 2
ÖKL Münstersystrarnas Dime SE20880/2017 Eddie Lindqvist, Lidingö EFF 10 10      
ÖKL Münsterkullens Pigalle SE44246/2018 Christian Acker, Falköping EG 10 8      
ÖKL Ormkullens L`Kieblie SE49837/2017 Helen Walsh, Ösmo EG 10 10      
ÖKL Rauköns Azton SE36812/2015 Göran Larsson, Stånga EFF 10 10      
ÖKL Cindy vom Pfaffenbuck SE54458/2015 Conny Ullmann, Ösmo EG 10 10      
ÖKL Michrima Gucci SE24493/2018 Per Ekenbäck, Saltsjö-Boo 6 10 9 10 150 2
ÖKL Hunt Hard Gundogs Atomic Fleia SE27570/2018 Ulrika Hård af Segerstad, Enskede 7 10 9 7 159 2
ÖKL Jaktfjällans Pondus SE45917/2016 Håkan Åberg, Lärbro 7 9 10 10 165 1
ÖKL Usvasuon Älva SE31870/2019 Stefan Åkesson, Stensele 8 10 10 9 178 1
ÖKL Skrämmens E-Linn SE20604/2017 Carl-Johan Josephsson, Torsås EFF 10 10      
ÖKL Börnkärrets Leonore SE34428/2016 Håkan Åberg, Lärbro 7 10 10 7 164 1
ÖKL Tvärnypets Maxxa SE25325/2018 Lennart Andersson, Vännäs 7 10 10 10 170 1
ÖKL Vildatyras Catch the Moon SE32264/2018 Jonathan Blochmann, Fårösund EG          
EKL Jagtgårdens Frans SE16759/2016 Casimir Wrede, Stockholm EG 10 10      
EKL Ripudden's Dixi SE54328/2017 Tommy Kans, Stocksund EG 10 10      
EKL Ripudden's Baronessa SE16755/2014 Tommy Kans, Stocksund EG 10 10      
EKL Ripudden's Axa SE46831/2011 Tommy Kans, Stocksund EG 10 10      
EKL Tjuvskyttens Gila SE18034/2017 Nils Linde, Södra Sandby 5 10 9 10 145 2
 
 
 
Ordinarie prov i Eftersöksgrenar den 8 augusti 2020
 
Domare: Roger Malmqvist
   Provledare: Jonny Lindstedt

UKL:
SE41351/2019 Skrämmens I-Viggo (KLM). Äg/Förare: Ted Hejdenberg, Visby. S10/V10. Tilldelas Kennel Kajpängets VPR + HP.

SE26776/2019 Grillsbergets Cg Bob (SV). Äg/Förare: Ronny Lund, Klintehamn. S10/V8.
 
ÖKL:
SE34428/2016 Björnkärrets Leonore (KH). Äg: Ida Hoas, Lärbro, Förare: Håkan Åberg, Lärbro. S10/V6.
 
SE36812/2015 Rauköns Azton (KLM). Äg/Förare: Göran Larsson, När. S10/V10.Tilldelas Kennel Gutes VPR +HP.

SE27570/2018 Hunt Hard Gundogs Atomic Fleia (KH). Äg/Förare: Ulrika Hård af Segerstad, Enskede. S10/V9.

SE45917/2016 Jaktfjällans Pondus (KH). Äg: Kerstin Hoas, Lärbro, Förare: Håkan Åberg, Lärbro. S10/V9.

EKL:

SE21928/2016 Kajpängets Esko (SH). Äg/Förare: Kalle Andersson, Slite. S10/V10. Tilldelas HP.

Göran Larsson/Rauköns Azton, Ted Hejdenberg/Skrämmens I-Viggo och Kalle Andersson/Kajpängets Esko 
 
 
                        Ordinarie Viltspårprov i Anlag- och Öppenklass den 3 maj 2020
                                 Domare:  Roger Malmqvist, anlag- och öppenklass
 
Anlagsklass:
SE32387/2019 Münsterkullens GoPro (KLM)
Äg/Förare: Linus Olsson, Klintehamn
Godkänd & HP. Tilldelas vpr Gotlands Kennelklubbs Jubileumsgåva för Bästa hund på anlagsspår.
 
SE41351/2019 Skrämmens I Viggo (KLM)
Äg/Förare: Ted Hejdenberg, Visby
Godkänd & HP.
 
Öppenklass:
SE32264/2018 Vildatyras Catch The Moon (SV)
Äg/Förare: Jonathan Blochmann, Fårösund
1:a pris
 
SE34221/2016 Ulsuddens Chilla-A (SV)
Äg/Förare: Susanne Björklund, Väte
Ej godkänd
 
Linus och Münsterkullens GoPro
 
 
 
 
Ordinarie odelat jaktprov den 5-6 september 2019
Domare: Roger Malmqvist & Anders Håkansson
Provledare: Stefan Hellström (fält) & Sabine Tofftén (eftersök)





Klass Hundens namn Regnr Förare Fält Spår Vatten Apport Totalt Pris
UKL Vildatyras Catch The Moon SE32264/2018 Jonathan Blochmann Eg          
UKL Sirius SE50578/2018 Gunnar Malm Eff 10 5 - - -
UKL Tvärnypets Maxxa SE25325/2018 Lennart Andersson 8 10 8 10 170 1
UKL Vijaga Sture SE27582/2018 Rune Dahlström Eg 10 6 - - -
ÖKL Ulsuddens Chilla-A SE34221/2016  Susanne Björklund Eg          
ÖKL Cindy vom Pfaffenbuck SE54459/2015  Conny Ullman Eg          
ÖKL Charleswood Thilda SE22680/2015  Ove Riström Eg          
ÖKL Skrämmens E-Linn SE20604/2017  Carl-Johan Josephsson 7 10 10 8 166 1
ÖKL Ormkullen L´Kieblie SE49837/2017  Helen Walsh Eg          
ÖKL Pimen´s Bizzie SE28130/2015  Anders Bertilsson 5 - Eg 8 - -
ÖKL Ulsuddens Isa SE34222/2016 Björn Eriksson Eg          
ÖKL Tjuvskyttens Gila SE18034/2017  Nils Linde 6 10 Eg 8 - -
ÖKL Jaktfjällans Pondus SE45917/2016 Håkan Åberg Eg          
ÖKL Rauköns Azton SE36812/2015 Göran Larsson Eg          
EKL Kajpängets Esko SE21928/2016  Kalle Andersson 8 10 10 10 180 1
EKL Münsterkullens Fyra Ess S19903/2012 Björn Holgersson 7 10 10 10 170 1
EKL Pimen's Cajsa SE40360/2016  Göran Ask Eg          
 

 

 
Ordinarie delat jaktprov den 4 september 2019
Domare: Roger Malmqvist & Anders Håkansson
Provledare: Stefan Hellström





Klass Hundens namn Regnr Förare Fält Spår Vatten Apport Totalt Pris
UKL Vildatyras Catch The Moon SE32264/2018 Jonathan Blochmann Eg 10 8      
UKL Münsterkullens Pigalle SE44246/2018 Christian Acker Eg 10 7      
UKL Sirius SE50578/2018 Gunnar Malm 5 10 9 6 137 2
UKL Tvärnypets Maxxa SE25325/2018 Lennart Andersson 8 9 10 10 177 1
UKL Vijaga Sture SE27582/2018 Rune Dahlström Eg 10 10      
UKL Münsterkullens Fazer SE44237/2018 Håkan Danell Eg 10 10      
ÖKL Hunt Hard Gundogs Atomic Fleia SE27570/2018 Ulrika Hård af Segerstad Eg 10 10      
ÖKL Ulsuddens Chilla-A SE34221/2016  Susanne Björklund Eg 10 10      
ÖKL Charleswood Thilda SE22680/2015  Ove Riström Eg 8 7      
ÖKL Skrämmens E-Linn SE20604/2017  Carl-Johan Josephsson 6 10 9 8 151 2
ÖKL Cindy vom Pfaffenbuck SE54459/2015  Conny Ullman Eg 10 10      
ÖKL Tjuvskyttens Gila SE18034/2017  Nils Linde Eff 8 10      
ÖKL Pimen´s Bizzie SE28130/2015  Anders Bertilsson Eff 8 10      
ÖKL Ormkullen L´Kieblie SE49837/2017  Helen Walsh 7 10 9 9 163 1
ÖKL Björnkärrets Leonore SE34428/2016 Håkan Åberg 5 10 10 5 140 2
ÖKL Rauköns Azton SE36812/2015 Göran Larsson Eg 10 6      
EKL Kajpängets Esko SE21928/2016  Kalle Andersson 5 10 10 10 150 2
EKL Pimen's Cajsa SE40360/2016  Göran Ask 7 10 10 9 168 1
EKL Jagtgårdens Frans SE16759/2016  Casimir Wrede Eg 10 10      
EKL Münsterkullens Fyra Ess S19903/2012 Björn Holgersson 5 9 10 10 147 2
 
Ordinarie prov i Eftersöksgrenar den 10 augusti 2019
 
Domare: Kjell Mattsson
            Provledare: Gunnar Pettersson
 
Klass Startande

Resultat Spår

Resultat Vatten Notering
UKL

SE19402/2018 Skrämmens F-Tyra (KLM)
Äg: Hanna Lindmark, Skeppslanda
Förare: Mats Johansson, Skeppslanda

9 10  
UKL

FI430078/2018 Charleswood Yrsa (KH)
Äg/Förare: Anette Pettersson, Visby

9 9 Tilldelas Kennel Kajpängets VPR
ÖKL

SE39102/2018 Ambravittoriya Imperial (VZK)
Äg/Förare: Madeleine Wale, Saltsjö-Boo

Eg Eg  
ÖKL

SE36812/2015 Rauköns Azton (KLM)
Äg/Förare: Göran Larsson, När

10 6 Tilldelas Kennel Gutes VPR samt HP för bästa vatten i ÖKL
ÖKL

SE45917/2016 Jaktfjällans Pondus (KH)
Äg: Kerstin Hoas, Lärbro
Förare: Håkan Åberg, Lärbro

Eg -  
ÖKL

SE34221/2016 Ulsuddens Chilla-A (SV)
Äg/Förare. Susanne Björklund, Klintehamn

Eg 8  
EKL

SE57885/2014 Åke (KLM)
Äg/Förare: Arno Bäckman, Visby

10 10  
EKL

SE21928/2016 Kajpängets Esko (SV)
Äg/Förare: Kalle Andersson, Slite

10 10 Tilldelas HP för bästa hund i EKL

Anette Pettersson/Charleswood Yrsa, Kjell Mattsson, Göran Larsson/Rauköns Azton och Kalle Andersson/Kajpängets Esko
 
..........................
             
 
Ordinarie Viltspårprov i Anlag- och Öppenklass den 5 maj 2019
 
Domare: Gunnar Pettersson, anlagsklass
             Roger Malmqvist, öppenklass

Anlagsklass:
SE32264/2018 Vildatyras Catch The Moon (SV)
Äg/Förare: Jonathan Blochmann, Fårösund
Godkänd. Tilldelas vpr Gotlands Kennelklubbs Jubileumsgåva för Bästa hund på anlagsspår.
 
SE30250/2018 Kurrabergen's Freja (SV)
Äg/Förare: Jonny Lindstedt, Visby
Godkänd 
 
Öppenklass:
SE34221/2016 Ulsuddens Chilla-A (SV)
Äg/Förare: Susanne Björklund, Väte
Ej godkänd 
 
SE34222/2016 Ulsuddens Isa (SV)
Äg/Förare: Björn Eriksson, Gammelgarn
Ej godkänd 
 
SE12335/2013 Björshults Colour of Spring (FLAT)
Äg/Förare: Signe & Per Lindström, Slite
Godkänd
 
Jonathan och Vildatyras Catch The Moon