Kontakt

Tenntavlan

"Bästa hanhund, korthårig vorsteh"

Statuter

Beskrivning Tennkniv/Tenntavla från 2005.
Donator Priset har skänkts av NVK i samband med SVK:s 70-årsjubileum 1987.
Tilldelas

Priset utdelas av SVK:s styrelse efter verksamhetsårets slut. Priset tilldelas föraren av den bästa hanhunden av rasen korthårig vorsteh med följande minimikrav:

  • Skall ha erövrat minst två pris på jaktprov (oavsett klass).
  • Därav skall minst ett vara ett 1:a-pris med minst 8 p på fält.
  • Endast de två bästa resultaten ska räknas. Sammanlagda poängen för dessa resultat är avgörande.
  • Skall ha lägst "Very Good" på officiell utställning.
  • Vid lika poäng erövrar den yngsta hunden priset.

Härtill föreligger kravet att föraren av den vinnande hunden skall vara en god representant för SVK:s ideal i fråga om sportmanship och övrig föraretik.

Erövras Priset erövras för alltid efter tre inteckningar men skall dock vandra i minst 10 år varför tex. en 4:e inteckning kan vara utslagsgivande.
Gravyr etc Årtalet, hundens och förarens namn skall ingraveras.

Utdelat

 2016 Charleswood Skipper Petter Ekblom, Luleå
 2015 Speldammens Tellus Edy Jernberg, Ludvika
 2014 Barraxans Berra Jim Vejby, Odensbacken
 2013 Charleswood Karu Helena Thulin, Vaattholma
 2012  Ganjo's Caruso  Kenth Gustafsson, Härnösand
 2011  Teiens Mieto  Dag Teien, Umeå
 2010  Ganjo's Caruso  Kenth & Anette Gustafsson
 2009  Jazzmarkens Frode  Per Ekenbäck, Bromma
 2008  Tvärnypets Iver  Daniel Abrahamsson, Husum
 2007  Tvärnypets Hojt  Göran Mattsson
 2006  Stenbitens Ess  Jonas Skoglund, Oskarström
 2005  Tvärnypets Hicco  Sten Larsson, Umeå
 2004  Tvärnypets Hicco  Sten Larsson, Umeå
 2003  Falkuddens Edison  Mikael Palm, Sälen
 2002  Stenbitens Fix  Sten Larsson, Umeå
 2001  Stenbitens Fix  Sten Larsson, Umeå
 2000  Stenbitens Riff  Stefan Ohlsson, Stehag
 1999  Åhults Master  Sten Rönnerling, Höör
 1998  Videviddens Tello  Tom Nilsson, Arvidsjaur
 1997  Nordboen Griff  Sten Rönnerling, Eslöv
 1996  Sjöslagets Bark  Maria Byström, Märsta
 1995  Sebulan  Johnie Backman, Skellefteå
 1994  Patastigens AK Akilles  Per Bäckström, Harbo
 1993  Sniff  Birger Knutsson, Alingås
 1992  Videviddens Uno  Thomas Forsgren, Umeå
 1991  Nunnesikens Mattis  Anette Karlsson, Visby
 1990  Sniff  Birger Knutsson, Alingsås
 1989  Kubens Elit  Harry Persson, Hällekis
 1988  Athos-X  Gunnar Jacobsson, Föllinge
 1987  Hugo  Harald Karlsson, Alingsås