Du är här

Program

Jaktprov 2019

För anmälningstider och -avgifter, se Anmälan/avgifter.

Datum

Kategori

Klass

Ort

Domare

Provledare

Kontakt

Anmälan

1/1 -- 31/12 Viltspårprov, rörliga Anlag, ÖKL Västerbotten        
1/1 -- 30/4 Särskilda prov Alla klasser Västerbotten        
1/7 -- 31/12 Särskilda prov, eftersök Alla klasser Västerbotten        
18/8 -- 31/12 Särskilda prov, fält Alla klasser Västerbotten        
6/7 Eftersöksprov Alla klasser Umeå Ingemar Sjöström      
20/7 Eftersöksprov Alla klasser Skellefteå Paul Hall Svante Morén Svante Morén  
27/7 Eftersöksprov Alla klasser Storuman Dag Teien Ulla-Rut Persson    
31/8 Jaktprov - skog, delat Alla klasser Skellefteå Paul Hall Lilian Westerlund Claes-Göran Nordlund 10/8
1/9 Jaktprov - skog, delat Alla klasser Skellefteå Paul Hall Lilian Westerlund Claes-Göran Nordlund 11/8
13/9 Jaktprov - fjäll, delat ÖKL Klimpfjäll Ingemar Sjöström     23/8
14/9 Jaktprov - fjäll, delat ÖKL Klimpfjäll Ingemar Sjöström     24/8
15/9 Jaktprov - fjäll, delat Alla klasser Klimpfjäll Ingemar Sjöström     25/8
21/9 Jaktprov - skog, delat Alla klasser Lycksele Erik Gustafsson Johannes Jaxow Johannes Jaxow 31/8
22/9 Jaktprov - skog, delat Alla klasser Lycksele Ulf Granberg Johannes Jaxow Johannes Jaxow 1/9

Särskilda prov 2019

Datum Provtyp Ort Kontaktperson Domare Provledare Övrigt
12/7 Eftersök Ottervattnet Anna Björk, 070-333 06 64 Ingemar Sjöström Anna Nylander Fullt
12/7 Eftersök Söderbodan Peter Nilsson, 070-310 46 05 Paul Hall    
13/7 Eftersök Holmsund Ulf Granberg, 070-307 55 76 Dag Teien Kenneth Granberg  
21/7 Eftersök Sikeå Linda Lund, 070-619 62 03 Paul Hall Martin Åkerlund Fullt
27/7 Eftersök Sikeå Linda Lund, 070-619 62 03 Paul Hall Svante Morén  
6/8 Eftersök Holmsund Maria Forslund Ingemar Sjöström Lillemor Sjögren  
7/8 Eftersök Holmsund Jan Weibring, 070-528 12 10 Dag Teien Carola Granberg  
9/8 Eftersök Umeå Dag Teien, 070-369 33 36 Mikael Sjökvist Mona Svensson  
15/8 Eftersök Lycksele Anna Björk, 070-333 06 64 Josef Alenius Börje Jonsson  
17/8 Eftersök Holmsund Ulf Granberg, 070-307 55 76 Ulf Granberg Carola Granberg  
18/8 Eftersök Holmsund Ulf Granberg, 070-307 55 76 Ulf Granberg Carola Granberg  
19/8 Eftersök Hedensbyn Christer Åhlund, 070-543 37 22 Erik Gustafsson Sören Johansson  
19/8 Eftersök Holmsund Maria Forslund Ingemar Sjöström Erik Lund  
22/8 Eftersök Lycksele Anna Nylander, 072-391 04 79 Josef Alenius Max Olofsson 1 plats kvar
22/8 Jaktprov Lycksele Lennart Andersson, 070-674 21 84 Mikael Sjökvist Börje Jonsson Fullt
23/8 Jaktprov Jörn Linda Lund, 070-619 62 03 Paul Hall Jonas Tengman Fullt
4/9 Jaktprov Brattberg Carola Granberg, 070-307 55 77 Erik Gustavsson Ulf Granberg Plats kvar!

Utställningar 2019

För anmälningstider och -avgifter, se Anmälan/avgifter.

Datum

Ort

Domare

Sista anmälan

PM

31/5 Lycksele Nina Karlsdotter 20 maj PM för Lycksele
17/11 Umeå      

Utställningsansvarig

Maria Gustafsson
070-338 94 95