Du är här

Resultat och bilder 2019

Höstutställning 30 november 2019

Domare: Börje Johansson

 Domare Börje Johansson och hundägare Louise Johansson SE JCh Hunt Hard Gundogs Atomic Lava

VALPAR

Strävhårig vorsteh

Börjedals Frans BIR & BIS 1

Brevikens Inga-Britta BIM

Korthårig vorsteh

Stina BIR & BIS 2

Acke BIM

Kleiner münsterländer

Munsterhusets Figo BIR & BIS 3

 

VUXNA

Strävhårig vorsteh

Trollängens Olle BIR & BIS 1

Trollängens Odis BIM

Långhårig vorsteh

Tollsbäckens Träff BIR & BIS 2

Korthårig vorsteh

Trubadurens Mighty Sam Macclain BIR & BIS 3

Hästabackens Star BIM & BIS veteran

Kleiner münsterländer

Münstersystrarnas Divine BIR & BIS 4

Simba BIM

 

Övriga resultat finns i resultatdatabasen.

Tack till ALLA som deltog och eller sponsrade priser och godsaker vid SVK Södras utställning i Åstorp! Vilken fantastisk uppslutning!!!

Vänliga hälsningar från CUA, Lena Karén

 

SVK Södras Särskilda Prov i EKL 10 november 2019

Hund / Förare Fält Apport Vatten Spår Poäng Pris
Sanda Mosses Bissie Fredrik Agmell Zethraeus EG   10 8    
Michrima Flinga Christo Mostert 7 9 10 10 168 1
Trollängens O Diva eva Björk 5 9 10 10 148 2
Michrima Faxe Susanne Holmqvist EG   10 10    
Brevikens Gördis Agneta Ericsson 6 5 9 10 145 2
Münsterkullens Fyra Ess Björn Holgersson 6 10 10 10 160 2

 

Sena Elit CACIT 9 november 2019

Hund/ Förare Fält Apport Vatten Spår Poäng Pris
Pimen´s Cajsa Göran Ask EG   10 10    
Perletjønna's Zicita John Halvor Madsen NO 5 8 10 10 146 2
Vitjar's Saga Audun Kristiansen NO 6 6 10 10 152 2
Sanda Mosses Bissie Fredrik Agmell Zethraeus EG   10 8    
Hunt Hard Gundogs Atomic Lava Christo Mostert EG   10 10    
Trollängens O Diva Eva Björk EG   10 10    
Skogs Lexus Lisbeth Wallter Tjäder EG   10 10    
Skogs Myra Lisbeth Wallter Tjäder 7 10 10 10 170 1
Holebakken's Karlos Hans Svensson DK 4 10 10 10 140 3
Ulsuddens Tyra Carl-Åke Nilsson 4 10 10 10 140 3

 

Frisks prov oktober 2019

klass hund förare Fält  Apport Vatten  Spår  S:a Pris    
ekl Michrima Flinga Christo Mostert     10 10        
ekl Pimen´s Cajsa Göran Ask 6 10 10 10 160 2 bäst ekl  
ekl Trollängens O Diva Eva Björk 5 10 10 10 150 2    
ekl Skogs Lexus Lisbeth Wallter Tjäder eg   10 10        
ekl Sanda Mosses Bissie Fredrik Agmell Zethraeus 6 10 10 8 154 2    
ukl Munsterkullens Non Stop Sten Rodenstam eg   8 9        
ukl Pimen´s Dollar Oskar Ström 8 10 10 10 180 1 bäst ukl  
ukl Tjärnhedens Itzel Juha Åkerblom eg   10 10        
ukl Hunt Hard Gundogs Atomic Storm Eva Öhrn eg   9 10        
ukl Pimen´s Dexter Henrik Göransson 6 5 7 8 129 2    
ukl Tjärnhedens Kiran-Karat Olof Åkesson eg   10 10        
ekl Hunt Hard Gundogs Atomic Lava Christo Mostert 5 6 10 10 142 2    
ökl Carli Timo Mattila eg   8 10        
ökl Sanda Mosses Brie Lena Karén 5 8 9 10 141 2    
ökl Trubadurens Mighty Sam McClain Linda Eklund 5 10 10 10 150 2    
ökl Pimen´s Bizzie Anders Bertilsson eff   10 8        
ökl Tjuvskyttens Gila Nils Linde 7 10 10 8 164 1    
ökl Sanda Mosses Barko Ingmar Tykesson 5 9 10 10 148 2    
ökl Münstersystrarnas Divine Steve Larsson eg   10 10        
ökl Ulsuddens Svala Anders Braide 8 10 10 10 180 1 bäst ökl Vinnare Frisk
ökl Michrima Filippa Elisabeth Hagman eg   10 10        
ökl Pimen's Clara Hampus Nilsson eg   10 8        
ökl Vildatyras Axa Anna Berlin eg   10 10        
ökl Pimen's Benita Karin Admunsson 6 10 10 10 160 2    
ökl Sanda Mosses Betty Boop Pär Svanh eg   10 10        
ökl Astrakhan Sven Holmgren eg   10 10        
ökl AJT Kali Linda Mari Dammen 7 7 10 10 164 1    
ökl Glivarps Padmé Amidala Lille-Mor Ördell eg   9 10      

 

Skåneprovet oktober 2019

klass hund förare Fält  Apport Vatten  Spår  Summa  Pris    
ekl Michrima Flinga Christo Mostert 6 10 10 10 160 2    
ekl Paulssons Besk Martin Ohlsson EG   10 10        
ekl Pimen´s Cajsa Göran Ask 8 10 10 10 180 1 Bäst EKL  
ekl Trollängens O Diva Eva Björk EG   10 10        
ekl Horsfjärdens SH-Black Jack Ingmar Axelsson 7 10 10 10 170 1    
ekl Skogs Lexus Lisbeth Wallter Tjäder 5 EG 10 10        
ekl Sanda Mosses Bissie Fredrik Agmell Zethraeus 5 8 10 8 140 2    
ekl Sai-Gha's Epzon Jens Toft EG   10 10        
ukl Munsterkullens Non Stop Sten Rodenstam 6 7 8 9 141 2    
ukl Pimen´s Dollar Oskar Ström 7 10 10 10 170 1    
ukl Tjärnhedens Itzel Juha Åkerblom 8 8 10 10 176 1 Bäst UKL  
ukl Hunt Hard Gundogs Atomic Storm Niklas Öhrn 7 10 9 10 165 1    
ukl Michrima Godiva Rene Saari EG   0 0        
ukl Herrskapets Ula David Karlsson 8 10 8 9 167 1    
ukl Tjärnhedens Kiran-Karat Olof Åkesson EG   10 10        
ukl Pimen´s Dina Tina Gavling 5 10 10 10 150 2    
ökl Hunt Hard Gundogs Atomic Lava Christo Mostert 8 10 10 10 180 1 Bäst ÖKL Vinnare av Kniven
ökl Carli Timo Mattila EG   8 10        
ökl Glivarps Padmé Amidala Lille-Mor Ördell EG   9 10        
ökl Trubadurens Mighty Sam McClain Linda Eklund 6 10 10 10 160 2    
ökl Pimen´s Bizzie Anders Bertilsson EG   10 8        
ökl Sanda Mosses Barko Ingmar Tykesson EG   10 10        
ökl Höökabos Ticko Bengt Wejrot 6 10 8 10 150 2    
ökl Kajpängets Elva Fredrik Lilliehöök 6 10 10 9 157 2    
ökl Höökabos Spader kung Margret Lilliehöök EG   9 10        
ökl Ulsuddens Svala Anders Braide EG   10 10        
ökl Michrima Filippa Elisabeth Hagman 4 10 10 10 140 3    
ökl Pimen's Clara Hampus Nilsson 6 9 10 8 152 2    
ökl Sanda Mosses Betty Boop Pär Svanh EG   10 10        
ökl Hirsch fängers Vectra  Peter Johansson Skogström 5 7 10 9 141 2    

 

Debutantprovet september 2019

Klass Hund Förare Fält  Apport Vatten Spår Poäng Pris
ukl Hunt Hard Gundogs Atomic Storm Eva Öhrn 8 10 9 10 175 1:a
ukl Munsterkullens Non Stop Sten Rodenstam 8 9 8 9 165 1:a
ukl Trubadurens Blind Willie Johnson Görel Petersson eg   6 8    
ukl Pimen´s Doris Ewa Pettersson  eg          
ökl Astrakhan Sven Holmgren eg   10 10    
ökl Zako Linda Rosenberg  eg   10 10  

 

Vårutställningen i Hässleholm maj 2019

Vi fick en trevlig och givande dag i utställningsringen på Hässleholms Ridhusförenings fina anläggning. Vädret var återigen med oss och alla kunde njuta av att visa sina hundar utomhus. Domare Hans Rosenberg dömde förtjänstfullt och assisterades mycket väl av ringsekreterare Sabina Swahn och Gunilla Fredin.

Resultat:

  • BIS Björnkärrets Reine Marie (KV) ägare Susanna Johnsson
  • BIS 2 Vägetorps Melker (KLM) ägare Ola Ivarsson
  • BIS 3 Sanda Mosses Barko (SV) ägare Ingmar Tykesson
  • BIS valp Tappra Smack (KV) ägare Marie Davidsson
  • BIS veteran Tappra Skutta (KV) ägare Marie Davidsson

I spextävlingen, under ledning av Johan Karén Johan gick vinsten till

  • Bäste Dirigent Juha Åkerblom med Hedängens Nala.

Korvgrillning, skratt och hundsnack förgyllde både dagen och magen. Även lotteri med fina priser där storvinsten, en kryddplantering, kom från Louise Johansson Högs Trädgårdshandel.

Tack till alla som kom från CUA Lena och utställningsteamet som även hoppas vi ses i Åstorp den 30 november!