Du är här

Prov - resultat

 
Ordinarie odelat jaktprov den 5-6 september 2019
Domare: Roger Malmqvist & Anders Håkansson
Provledare: Stefan Hellström (fält) & Sabine Tofftén (eftersök)





Klass Hundens namn Regnr Förare Fält Spår Vatten Apport Totalt Pris
UKL Vildatyras Catch The Moon SE32264/2018 Jonathan Blochmann Eg          
UKL Sirius SE50578/2018 Gunnar Malm Eff 10 5 - - -
UKL Tvärnypets Maxxa SE25325/2018 Lennart Andersson 8 10 8 10 170 1
UKL Vijaga Sture SE27582/2018 Rune Dahlström Eg 10 6 - - -
ÖKL Ulsuddens Chilla-A SE34221/2016  Susanne Björklund Eg          
ÖKL Cindy vom Pfaffenbuck SE54459/2015  Conny Ullman Eg          
ÖKL Charleswood Thilda SE22680/2015  Ove Riström Eg          
ÖKL Skrämmens E-Linn SE20604/2017  Carl-Johan Josephsson 7 10 10 8 166 1
ÖKL Ormkullen L´Kieblie SE49837/2017  Helen Walsh Eg          
ÖKL Pimen´s Bizzie SE28130/2015  Anders Bertilsson 5 - Eg 8 - -
ÖKL Ulsuddens Isa SE34222/2016 Björn Eriksson Eg          
ÖKL Tjuvskyttens Gila SE18034/2017  Nils Linde 6 10 Eg 8 - -
ÖKL Jaktfjällans Pondus SE45917/2016 Håkan Åberg Eg          
ÖKL Rauköns Azton SE36812/2015 Göran Larsson Eg          
EKL Kajpängets Esko SE21928/2016  Kalle Andersson 8 10 10 10 180 1
EKL Münsterkullens Fyra Ess S19903/2012 Björn Holgersson 7 10 10 10 170 1
EKL Pimen's Cajsa SE40360/2016  Göran Ask Eg          
 

 

 
Ordinarie delat jaktprov den 4 september 2019
Domare: Roger Malmqvist & Anders Håkansson
Provledare: Stefan Hellström





Klass Hundens namn Regnr Förare Fält Spår Vatten Apport Totalt Pris
UKL Vildatyras Catch The Moon SE32264/2018 Jonathan Blochmann Eg 10 8      
UKL Münsterkullens Pigalle SE44246/2018 Christian Acker Eg 10 7      
UKL Sirius SE50578/2018 Gunnar Malm 5 10 9 6 137 2
UKL Tvärnypets Maxxa SE25325/2018 Lennart Andersson 8 9 10 10 177 1
UKL Vijaga Sture SE27582/2018 Rune Dahlström Eg 10 10      
UKL Münsterkullens Fazer SE44237/2018 Håkan Danell Eg 10 10      
ÖKL Hunt Hard Gundogs Atomic Fleia SE27570/2018 Ulrika Hård af Segerstad Eg 10 10      
ÖKL Ulsuddens Chilla-A SE34221/2016  Susanne Björklund Eg 10 10      
ÖKL Charleswood Thilda SE22680/2015  Ove Riström Eg 8 7      
ÖKL Skrämmens E-Linn SE20604/2017  Carl-Johan Josephsson 6 10 9 8 151 2
ÖKL Cindy vom Pfaffenbuck SE54459/2015  Conny Ullman Eg 10 10      
ÖKL Tjuvskyttens Gila SE18034/2017  Nils Linde Eff 8 10      
ÖKL Pimen´s Bizzie SE28130/2015  Anders Bertilsson Eff 8 10      
ÖKL Ormkullen L´Kieblie SE49837/2017  Helen Walsh 7 10 9 9 163 1
ÖKL Björnkärrets Leonore SE34428/2016 Håkan Åberg 5 10 10 5 140 2
ÖKL Rauköns Azton SE36812/2015 Göran Larsson Eg 10 6      
EKL Kajpängets Esko SE21928/2016  Kalle Andersson 5 10 10 10 150 2
EKL Pimen's Cajsa SE40360/2016  Göran Ask 7 10 10 9 168 1
EKL Jagtgårdens Frans SE16759/2016  Casimir Wrede Eg 10 10      
EKL Münsterkullens Fyra Ess S19903/2012 Björn Holgersson 5 9 10 10 147 2
 
Ordinarie prov i Eftersöksgrenar den 10 augusti 2019
 
Domare: Kjell Mattsson
            Provledare: Gunnar Pettersson
 
Klass Startande

Resultat Spår

Resultat Vatten Notering
UKL

SE19402/2018 Skrämmens F-Tyra (KLM)
Äg: Hanna Lindmark, Skeppslanda
Förare: Mats Johansson, Skeppslanda

9 10  
UKL

FI430078/2018 Charleswood Yrsa (KH)
Äg/Förare: Anette Pettersson, Visby

9 9 Tilldelas Kennel Kajpängets VPR
ÖKL

SE39102/2018 Ambravittoriya Imperial (VZK)
Äg/Förare: Madeleine Wale, Saltsjö-Boo

Eg Eg  
ÖKL

SE36812/2015 Rauköns Azton (KLM)
Äg/Förare: Göran Larsson, När

10 6 Tilldelas Kennel Gutes VPR samt HP för bästa vatten i ÖKL
ÖKL

SE45917/2016 Jaktfjällans Pondus (KH)
Äg: Kerstin Hoas, Lärbro
Förare: Håkan Åberg, Lärbro

Eg -  
ÖKL

SE34221/2016 Ulsuddens Chilla-A (SV)
Äg/Förare. Susanne Björklund, Klintehamn

Eg 8  
EKL

SE57885/2014 Åke (KLM)
Äg/Förare: Arno Bäckman, Visby

10 10  
EKL

SE21928/2016 Kajpängets Esko (SV)
Äg/Förare: Kalle Andersson, Slite

10 10 Tilldelas HP för bästa hund i EKL

Anette Pettersson/Charleswood Yrsa, Kjell Mattsson, Göran Larsson/Rauköns Azton och Kalle Andersson/Kajpängets Esko
 
..........................
             
 
Ordinarie Viltspårprov i Anlag- och Öppenklass den 5 maj 2019
 
Domare: Gunnar Pettersson, anlagsklass
             Roger Malmqvist, öppenklass

Anlagsklass:
SE32264/2018 Vildatyras Catch The Moon (SV)
Äg/Förare: Jonathan Blochmann, Fårösund
Godkänd. Tilldelas vpr Gotlands Kennelklubbs Jubileumsgåva för Bästa hund på anlagsspår.
 
SE30250/2018 Kurrabergen's Freja (SV)
Äg/Förare: Jonny Lindstedt, Visby
Godkänd 
 
Öppenklass:
SE34221/2016 Ulsuddens Chilla-A (SV)
Äg/Förare: Susanne Björklund, Väte
Ej godkänd 
 
SE34222/2016 Ulsuddens Isa (SV)
Äg/Förare: Björn Eriksson, Gammelgarn
Ej godkänd 
 
SE12335/2013 Björshults Colour of Spring (FLAT)
Äg/Förare: Signe & Per Lindström, Slite
Godkänd
 
Jonathan och Vildatyras Catch The Moon