Du är här

G Schildts vandringspris

"Bästa hund av annan ras"

Statuter

Beskrivning Statyett på hund som står på en stenplatta. Till mottagare utdelas ett diplom med fotografi på priset.
Donator Priset har skänkts av G Schildt, Västtyskland, 1979.
Tilldelas

Priset utdelas av SVK:s styrelse efter verksamhetsårets slut. Priset tilldelas ägaren av den hund inom SVK:s ansvarsområde, som inte är av rasen korthårig eller strävhårig vorsteh, med följande minimikrav:

  • Ska under verksamhetsåret ha erövrat minst två pris på jaktprov (oavsett klass) i Sverige.
  • Endast de två bästa resultaten ska räknas. Sammanlagda poängen för dessa resultat är avgörande.
  • Ska ha lägst "Very Good" på officiell utställning i Sverige.
  • Vid lika päng erövrar den ungsta hunden priset.

Härtill föreligger kravet att ägare/förare av den vinnande hunden ska vara goda representanter för SVK:s ideal i fråga om sportmanship och övrig föraretik.

Erövras Priset ska vara ständigt vandrande.
Gravyr etc Årtalet och hundens samt förarens namn ska förtecknas.

Utdelat

2019 Busvizslans Jackpot Jessie Eva Kits-Nilsson, Hallstahammar
2018 Snöyran's N-Glimra Tomas Olofsson, Tidaholm
2017 Snöyran's N-Glimra Tomas Olofsson, Tidaholm
2016 Skrämmens D-Environ/kl münsterländer Therese och Martin Holmberg, Skärhamn
2015 Unni/kl münsterländer Ingemar Johansson, Kungälv
2014 Münsterhusets Fair/kl münsterländer Peter von Ehrenheim, Enköping
2013 Niemiapajan Vilja/kl münsterländer Agneta Aldor, Lidingö
2012 Olebjörks Ötödik Özséb/vizsla Josefin och Emil Björling, Varberg
2011 Torparängens Aska/kl münsterländer Tobias Lindberg, Bålsta
2010 Annie Z Králova Dvora/vizsla Eva Kits Nilsson, Hallstahammar
2009 Münsterhusets Benelli/kl münsterländer Robin Morgan, Malmö
2008 Vassfjärdens Elle/gr münsterländer Claes Kennedy Nordqvist
2007 Contessa av Miessevari/vizsla Eva Kits Nilsson, Hallstahammar
2006 Busvizlans Cimbora Csiri/vizsla Eva Sundqvist, Hallstahammar
2005 Hedängens Engla/kl münsterländer Tomas Olofsson, Tidaholm
2004 Lindbysens Hozz/kl münsterländer Patrik Svanberg, Örebro
2003 Rotuas G-Tindra/kl münsterländer Tomas Olofsson, Tidaholm
2002 Alla Vår Rättrådige Rickard/långh vorsteh Örjan Thorén, Örebro
2001 Schackarnas Chivas-Regal/långh vorsteh Bodel Sundström, Östersund
2000 Väsbys Falco/kl münsterländer Ola Granath, Jönåker
1999 Münstergårdens Thyr/kl münsterländer Bengt Danielsson, Hässleholm
1998 Väsbys Falco/kl münsterländer Ola Granath, Jönåker
1997 Huvigas Bennie/korth vizsla Eva Sundqvist, Strömsholm
1996 Lejonbackens Skruttan/långh vorsteh Björn Hansson, Djurhamn
1995 Vadoca Mikor/korth vizsla Kristina Pettersson, Skärblacka
1994 Lejonbackens Skruttan/långh vorsteh Björn och Kickan Hansson, Djurhamn
1993 Gydjans Basta Kask/breton Egon Hedman, Katrineholm
1992 Fanta/breton Marie Nylander, Visby
1991 Ringmurens Truls/kl münsterländer Oddbjörn Solberg, Visby
1990 Tass/kl münsterländer Jan Olof Hahn, Obbola
1990 Gydjans Freja/breton Börge Åhlsjö, Västerås
1989 Gydjans Freja/breton Börge Åhlsjö, Västerås
1988 Prisma/breton Mats Ryderheim, Malmö
1987 Beyaz Bonnie Tyler/breton Gunnel Malm-Hedman, Katrineholm
1986 Falkentorps Orri/kl münsterländer Ursula Möller, Ullared
1985 Pierre/breton Harald Ryderheim, Malmö
1984 Ego/kl münsterländer Jan-Olov Hahn, Obbola
1983 Ego/kl münsterländer Jan-Olov Hahn, Obbola
1982 Sandra Dee of Beyaz/breton Börge Åhlsjö, Västerås
1981 Sandra Dee of Beyaz/breton Börge Åhlsjö, Västerås
1980 Ej utdelat  
1979 Ej utdelat